INFORMACE O METEOSTANICI
Souřadnice umístění stanice:


 Zeměpisná  šířka:  N 49° 14' 38"   |   Zeměpisná  délka:  E 16° 20' 41"   |   Nadmořská  výška:  462 m 
V Březnu roku 2011 jsem se po delším studování amatérských meteostanic rozhodl zakoupit meteostanici od americké firmy Davis instruments, konkrétně model Vantage Vue. Tato meteorologická stanice se řadí mezi špičku mnoha celosvětových výrobců zařízení tohoto druhu a jejími uživateli jsou především univerzity, školy, veřejné instituce, farmáři, ale také početná komunita amatérských meteorologů, zejména v USA , Austrálii ale i v západní Evropě.Popis meteostanice Davis Vantage Vue:


Venkovní část ISS (Integrated sensor suite) tvoří kompaktní celek anemometru (větroměru), srážkoměru, senzoru teploty a vlhkosti. ISS komunikuje s konzolí stanice bezdrátově na frekvenci 868MHz s dosahem až 300m ve volném prostoru, což je oproti klasickým meteostanicím pracujících v jiných pásmech poměrně velký dosah. Přenos signálu ladí stanice podle aktualní situace drobnou frekvenční změnou. Srážkoměr ISS bohužel nemá vyhřívání, proto jsou hodnoty srážek v zimních měsících zkreslené. Čidlo teploměru má pasivní radiační štít. Rychlost a směr větru jsou přenášeny v intervalu 2,5 vteřiny. Fotovoltaický panel napájí stanici během dne a nabíjí vysokokapacitní kondenzátory, které napájí stanici v noci. Lithiová baterie 123A slouží jako záložní zdroj, kdykoliv je třeba.


Venkovní ISS je umístěna na střeše rodinného domu, který je přibližně ve středu obce a je nainstalována na stožáru asi 5 m nad zemí.


Na přehledném display vnitřní konzole lze vyčíst spoustu informací. Od grafického znázornění historie každé měřené hodnoty po hodině, po jednotlivých dnech, měsících a rocích nazpátek. Obrázkové symboly aktuální předpovědi a momentálních srážek. Výpočty desetiminutových průměrů rychlosti větru, maxima/ minima za zvolená časová období, trend tlaku vzduchu, vnitřní a venkovní vlhkost, rosný bod, pocitové teploty atd. Informuje také o různých astronomických jevech jako jsou například meteorické roje a fáze měsíce. Samozřejmostí je i výběr volitelných alarmů a připojení k PC přes paměťový data loger, který slouží k uchováni naměrených dat, v případě kdy nelze stanici připojit k PC. Konzole je pomocí tlačítka volitelně podsvícená.


Stanice je trvale připojena k notebooku přes USB rozhraní. Pro konečné zpracování údajů a grafický výstup na web je použita freewareová verze software CUMULUS, který pravidelně každých několik sekund čte data z meteorologické stanice. V případě že dojde k výpadku elektrického proudu jsou notebook i stanice i nadále napájeny z baterií. Aktualizace dat na web po dobu výpadku bohužel není možná.


Stanice Vantage Vue Stanice Vantage Vue Stanice Vantage Vue

Něco málo o naší obci:


Obec Domašov je starobylá farní osada 25 km severozápadně od Brna v okrese Brno-venkov na silnici č. II/602, dříve císařské silnici . Obcí prochází státní silnice 602. Z Domašova je směrem na Prahu asi 4 km k dálniční křížovatce Devět Křížů (D1, Exit 168) a směrem na Brno asi 6 km k dálniční křížovatce Ostrovačice (D1, Exit 178). Domašov leží asi 460 m nad mořem. Rozkládá se v mírném údolí náhorní plošiny na pokraji Českomoravské vrchoviny.Pramení zde potok Bobrava Sousedí s obcemi Javůrek, Říčky a Rudka. Na jih se nachází obec Litostrov a na sever osada Šmelcovna. Obec leží na spojnici Brno - Velká Bíteš. Katastr má 593,4 ha zemědělské a lesní půdy. Počet obyvatel ke dni 1.1.2009 je 603 lidí. V obci je 202 domů s popisnými čísly a 129 budov bez čísla.


Další odkazy, slovníček pojmů a fotogalerii najdete vlevo v Menu.


Na závěr bych chtěl poděkovat panu Ing. Jiříkovi za pomoc při tvorbě webových stránek a panu Ing. Palkovi za dodání hardware potřebného pro on-line provoz stanice.Mapka polohy meteostanice:

© Autor a grafická úprava stránky: Michal Hrbek